Sol zemlje - SOBOTA

Predvajanje dokumentarnega filma "Sol zemlje"

Dokumentarni portret fotografa Sebastiaa Salgada, ki ga je zaznamovalo dolgoletno poročanje s kriznih žarišč, a je kljub vsem videnim tragedijam ponovno našel upanje v svet, v katerem živimo.

Fotograf Sebastiao Salgado je zadnjih štirideset let potoval po različnih celinah, kjer je sledil prelomnim dogodkom sodobne človeške civilizacije. Bil je priča številnim mednarodnim sporom, revščini, izgnanstvu, vojnam. Njegove srce parajoče fotografije s kriznih žarišč so zaokrožile po vsem svetu, a Salgadu so obenem očitali tudi izkoriščanje žrtev zavoljo lastne koristi. Življenje in delo fotografa nam v filmu razkrijeta njegov sin Juliano in Wim Wenders, tudi sam fotograf, filmar in velik ljubitelj črno-bele fotografije.

Salgado je najbolj znan po svojih ikonskih fotografijah rudnika zlata v brazilski Serra Peladi, ki so kot podobe Dantejevega Pekla nastajale od leta 1973. Z njimi Wenders odpre pripoved o izjemnem fotografu in humanistu, ki je v svojih dolgoletnih projektih, ki so se zaokrožili v knjižnih publikacijah in na razstavah, beležil nepopisno lakoto in umiranje v Etiopiji, neznosne pogoje delavcev sveta, naravno katastrofo v Kuvajtu po Husseinovem zažigu naftnih vrelcev, vojno opustošenje v nekdanji Jugoslaviji in genocid v Ruandi, masakre in razčlovečenja, ki so mu zaradi nepredstavljivega in nedojemljivega zla zlomile sleherno vero v človeka in človečnost.

»Ko fotografiraš revščino in trpljenje, moraš portretirancem pustiti določeno dostojanstvo in ne dovoliti, da bi zapadel v voajerizem. Ni preprosto. To lahko dosežeš samo, če z ljudmi pred kamero razviješ dober odnos ter se resnično poglobiš v njihovo življenje in položaj. To uspe le redkim fotografom. /.../ Menim, da je Sebastiao dopustil resnično dostojanstvo vsem, ki se so znašli pred njegovim objektivom. Njegovo fotografije ne govorijo o njem, temveč o vseh teh ljudeh!« (Wim Wenders)

VSTOP PROST.