Kakšni bodo vplivi gradnje 2. tira na Škofijh

Leben in Gašpar

Informativni sestanek o območju in metodologiji izvajanja monitoringa stavb nad predvideno traso tunela T8, ki je bil v avli zadružnega doma sredi februarja, je odprl mnoga vprašanja glede gradnje 2. tira na območju KS Škofije. Predsednik svet Edmond Gašpar je zato povabil predstavnike Ministrstva za infrastrukturo in podjetje 2TDK , da v KS Škofije organizirajo sestanek investitorja, projektanta in nadzora  gradnje za objekte. Na to temo se je pogovarjal tudi z državnim sekretarjem Juretom Lebnom na predstavitvi kontejnerja z multimedijsko maketo 2. tira ta teden v Kopru. V petek je v tajništvo prispel tudi dopis iz Ministrstva za infrastrukturo, da pripravljajo odgovor in termin za srečanje na Škofijah.

Gradnja 2. tira bo pomenila zelo velik posege v prostor in življenje prebivalcev krajevne skupnosti. Vrtanje tunela bo imelo seveda vpliv na številne objekte v neposredni bližini, večja bo izpostavljenost hrupu in zelo povečan tovorni promet z izkopnim materialom. Kaj vse lahko pričakujejo, pa je neznanka. Krajani namreč neposredno niso bili seznanjeni s projektom in vsebino predvidenih posegov in del. Ob tunelu T8 naj bi se gradil tudi vodohran.

Predsednik sveta KS je tako povabil predstavnike investitorja, da krajanom celovito predstavijo projeket, hkrati pa je že zastavil nekaj konkretnih vprašanj, ki so bila izpostavljena na sestanku o monitoringu.

-       kriterij določitve radija vplivnega območja, ki je po večinskem mnenju premali ali preozek, če je predvidena tehnika miniranja

-       pojasnila o predvidenih sezmičnih meritvah

-       vprašanja o vplivu na hidrogeološke razmere zaradi številnih starih vodnjakov, ki so v dobri kondiciji

-       vprašanja o hrupu, prahu, obremenitvah obstoječe infrastrukture, predvsem cest

-       vprašanja o vplivu izrednega povečanja prometa težkih vozil, ki bodo predstavljala oviro in povečano varnostno tveganje

-       Pojasnila o postopkih popisa, vrednotenja in odprave morebitnih škod tako na stavbah in ostalih zasebnih objektih kot na javni infrastrukturi

-       času reševanja morebitnih škod

-       načinu reševanja in odzivnosti ob sprotnih operativnih problemov med gradnjo

Namen povabila je vzpostaviti tvorni dialog med investitorjem, bodočimi izvajalci, krajani in lokalno skupnostjo pred pričetkom del in v času, ko je možno mirno in brez nervoze razčistiti vprašanja, zahteve  in morebitne nesporazume. Tako bo gradnja dela zelo pomembnega državnega projekta lahko potekala z večjim razumevanjem in potrplenjem krajanov.

O terminu predstavitve projekta bodo krajani pravočasno obveščeni.