Obiskali smo „Marijo Terezijo“

obisk muzeja v Trstu

V sredo, 1. februarja, smo člani KD Istrski grmič Škofije in tudi nekateri  nečlani dobro napolnili avtobus ter se odpeljali v zgodovinski muzej v Trst. Vodila nas je želja po drugačnem - po kulturnem doživetju mesta. V zgodovinskem muzeju smo si pod vodstvom gospe Carmen Tisnikar  ogledali razstavo, posvečeno  habsburški vladarici avstroogrskih dežel Mariji Tereziji ob tristoletnici njenega  rojstva (1717 – 2017). V 40-letnem vladanju je uvedla pomembne gospodarske reforme in začetke osnovnega šolstva. Marija Terezija se je kot mogočna vladarica in mati številne družine ohranila tudi v ljudskem spominu.  Razstava pregledno prikazuje tudi veliko in hitro rast Trsta, ki se je  v času Avstro - Ogrske monarhije  razvil v najpomembnejše trgovsko in pomorsko mesto na Jadranu. K napredku mesta so prispevali tudi Slovenci, toda na razstavi so poimenovani kot Iliri, kot prebivalci Ilirski provinc iz Napoleonovih let pri nas (1809- 1813). Prijetno pa me je presenetil zapis osmiza – to je naša znana osmica, ki je bila že v takratnih časih dovoljena pridelovalcem kmečkih dobrot.

Res bogata razstava, na kateri lahko vidimo tudi obilo aristokratskega razkošja.

Vera Vezovnik