Proračun ne rešuje nakopičenih problemov

proračun 2018

V ponedeljek (18.12.) je bil na občini sklican Svet predsednikov krajevnih skupnosti zaradi obravnave predloga proračuna MOK za leto 2018. Del gradiv za proračun, ki obsega devet obširnih dokumentov, je bil na uradni spletni strani koper.si dostopen konec prejšnjega tedna, zelo pomemben Načrt razvojnih programov 2018 – 2020 pa je bil objavljen šele za vikend.

Predsednik Sveta KS Škofije se je sestanka udeležil in poskušal predstaviti stališče do proračuna.  Vendar na sestanku ni bila omogočena razprava o finančnem načrtu občine  za leto 2018,  večina prisotnih tudi ni bila seznanjena z vsebino načrtov razvojnih programov MOK. Ker ni bila omogočena analitična obravnava podatkov in pravica zastopanja interesov KS Škofije, je Edmond Gašpar vodstvu občine posredoval dodatni  pisni predlog dopolnitev  proračuna za leto 2018, ki ga bo občinskli svet sprejemal danes.

Pri Načrtu razpolaganja s stvarnim premoženjem je predlagal  izločitev parcel, ki jih občina namerava prodajati v letu 2018: št. 760/3, 760/5, 761/1, 761/2, 761/3, 762, 763/1, 763/2, 783/2, 783/3, in 784 vse k.o. 2595 Škofije. Po sklepu sveta KS so navedene parcele namenjene prostorski ureditvi rekreacijskih in površin urbanega zelenja na  Škofijah

Predlagal je, da se  Občinski načrt razpolaganja s stvarnim premoženjem  dopolni  s podatki o velikosti posamične  parcele in  vrednost parcele na podlagi v načrtu predvidene cene po kvadratnem metru  in podatkom zbira oz. vsote  predvidenih prodajnih vrednosti po k.o.

Za Načrt razvojnih programov je za KS Škofije predlagal dopolnitev v proračunskih pozicijah:

-1603 90001 Oskrba z vodo: Ureditev hidrotlačnih razmer vodovodne oskrbe  za vasi  Kolombar in Slatine. Predviden znesek v 2018: 130.000 EUR

-13029003 Urejanje cestnega prometa:  ureditev parkirišč na območju Sp.Škofij. Predviden znesek v 2018:  40.000 EUR

V poračunu MOK za 2018 – Posebni del:

Poz.13029003 Urejanje cestnega prometa -2294 sofinanciranje mestnega in primestnega prometa  Razširitev mestnih linij do  naselij oddaljenih do 10 km z dodatnim zneskom  1.000.000 EUR.

Po njegovem mnenju je proračun nerealen, saj naj bi šlo za investoicije kar za 250 odstotkov več kot letos, ko veliko skromnejši plan ni bil realiziran. Pri načrtu razpolaganja s stvarnim premoženjem ni nikakršnega usklajevanja s krajevnimi skupnostmi in ni usklajenosti  z vizijo razvoja in občinskega prostorskega načrta, ker te pač ni. Sklep o izdelavi Občinskega prostorskega načrta je bil sprejet leta 2007, a do danes niso znane niti smernice. Kljub temu se pospešeno prodajajo večji in manjši kosi občinskih zemljišč. Ko bo v prihodnosti občina le pripravila OPN in morda tudi občinske podrobne prostorske načrte (OPPN), pa ne bo zemljišč za javne potrebe.

Za cestno infrastrukturo, kanalizacijo in vodo je predvidenih zgolj približno 4 miliojone evrov, v vse športno rekreacijske investicije pa kar 8 milijonov. V širitev pokopališča Koper 180.000 EUR,  v  vsa ostala pokopališča v zalednih KS pa 28.000 EUR ali 6,5 krat manj.

Nerešen ostaja pereč prometni problem KS Škofije  (verjetno tudi Bertokov, Škocjana in še katere KS). Gre za tranzitni promet in potrebne aktivnosti  ter denar za umirjanje prometa skozi naselja, ki so z njim obremenjena ter za koordinacijo aktivnosti  za odpravo vinjetnega sistema na HC 5 in HC 6. Velik problem je javni prevoz, ki je za primestne in zaledne  KS neživljenjski . Naselja v krogu 7-10 km od mesta bi morala imeti mestne linije s primerno frekvenco in fleksibilnim prevoznim parkom. Tega kot še mnogo drugega v proračuni ni.

Pozdravlja pa navedbo, da se bo za odkupljeno staro karavlo na Plavjah pristopilo k pripravi načrtov za bivalno enoto za osebe z demenco.

Fotografija je iz portala ekoper.si, občinskega medija, ki je financiran iz skupnega proračuna MOK