Škofije počastile praznik kulture

kulturni praznik 2019

Slovesnost je zaznamovalo geslo Od preproste pesmi do visoke poezije.  V tem duhu smo krajani in gostje doživljali večer, ki ga je v sredo, 6. februarja, priredilo domače KD Istrski grmič v večnamenski dvorani Osnovne šole Oskarja Kovačiča Škofije. Slovesnost je začela mlada virtuozinja Tadeja Udovič Kovačič. Na klavirsko harmoniko  je občuteno zaigrala skladbo Menuet skladatelja E. Derbenka  in požela občudovanje vseh zbranih. Interpreti poezije pa  so predstavili literarno dediščino našega prvega znanega pesnika in narodnega buditelja Valentina Vodnika ter visoko poezijo dr. Franceta Prešerna in Otona Župančiča. Letošnje leto vse tri pesnike simbolično povezuje obletnica smrti:1819 (Vodnik), 1849 (Prešeren), 1949 (Župančič). Vodnikova besedila, pesmi in uganke, so prisrčno igrivo predstavili učenci šole, Prešernovo in Župančičevo poezijo pa so interpretirali odrasli recitatorji, ljubitelji poezije in zvesti člani KD. Tudi pevke, ŽeVS Dekleta s Škofij pod vodstvom  g. Petvarja, so lepo obogatile večer z ubranim in občutenim petjem narodnih melodij in požele topel aplavz. Poleg voditeljice slovesnosti  Vlaste Jerman, predsednice društva, je pomembno sporočilo večera v svojem slavnostnem nagovoru povedala  ravnateljica šole ga.Vlasta Urška Baraga. Poudarila je, da  živimo v eni najlepših dežel na svetu. Imamo svojstven jezik in kulturo. Bodimo ponosni na vse to. Ne kvarimo jezika z nepotrebnimi tujimi besedami. Skrbneje negujmo naš jezik in kulturno dediščino.

Ob koncu  je prav vse zbrane presenetil in razveselil  moški oktet, v katerem so se prav za to slovesnost zbrali pevci nekdanjega okteta Škofije. Ob  živahnem vodstvu  g. Vladislava Korošca so zapeli kot v njihovih najboljših časih.

Res je lepo družiti  se z ljudmi, ki imajo kulturo  v srcih in jo podarjajo ljudem.

 

                                                                                          Vera Vezovnik, Škofije

Deli: